ჩვენი უძრავი ქონების ესპერტი დაგიზოგავთ დროს და შეგარჩევინებთ თქვენთვის სასურველ ბინას🩵
ინვესტიცია, რომელიც ყველა კრიზისს უძლებს!
24.03.2025
უძრავი ქონება დღესაც და ისტორიულადაც ერთ-ერთი ყველაზე საიმედო და მომგებიანი საინვესტიციო შესაძლებლობაა. ეკონომიკური კრიზისების, პოლიტიკური არასტაბილურობისა და ინფლაციის მიუხედავად, უძრავი ქონების ღირებულება გრძელვადიან პერსპექტივაში ყოველთვის იზრდება. ეს ფაქტორი მას განსაკუთრებულად მიმზიდველ საინვესტიციო ალტერნატივად აქცევს მათთვის, ვისაც სურს ფინანსური სტაბილურობისა და მომგების მიღება.
რატომ უნდა შევიძინოთ უძრავი ქონება?
• ფასის მუდმივი ზრდა
ისტორიულად, უძრავი ქონების ფასები მუდმივად იზრდება. თუ საქართველოს მაგალითს შევხედავთ, 2015 წლიდან დღემდე უძრავი ქონების საშუალო ღირებულება დედაქალაქში 60%-ზე მეტით გაიზარდა. ასეთი ზრდა მიწოდებისა და მოთხოვნის ბუნებრივი ბალანსით, ურბანიზაციითა და ახალი ინფრასტრუქტურის განვითარებითაა გამოწვეული.
• უძრავი ქონება - ყველაზე დაცული აქტივი
ფინანსური კრიზისების დროს აქციები და კრიპტოვალუტა ხშირად მნიშვნელოვნად უფასურდება, მაშინ როცა უძრავი ქონება ფასს ინარჩუნებს ან ზრდის. მაგალითად, 2008 წლის მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისის მიუხედავად, საქართველოს უძრავი ქონების ბაზარი შედარებით სტაბილური დარჩა და 2010 წლისთვის ფასებმა კვლავ ზრდა დაიწყო. იგივე მოხდა 2020-21 წლების პანდემიისას.
• პასიური შემოსავალი და სტაბილური მოგება
უძრავი ქონება საშუალებას გაძლევთ არა მხოლოდ მისი ღირებულების ზრდით ისარგებლოთ, არამედ მისგან სტაბილური შემოსავალი მიიღოთ. 1 კვ.მ. ბინის გაქირავების საშუალო ფასი თბილისში 12 დოლარია.
• დაცულობა ინფლაციისგან
როცა ფულის მსყიდველუნარიანობა მცირდება, უძრავი ქონება ღირებულებას ინარჩუნებს და ხშირად მეტიც – მისი ფასი იზრდება. ბოლო 10 წლის განმავლობაში, საქართველოში ინფლაცია საშუალოდ 5-7% იყო, ხოლო უძრავი ქონების ფასები წელიწადში საშუალოდ 8-10%-ით იზრდებოდა.
• საპროცენტო განაკვეთები და ფინანსური შესაძლებლობები
დღესდღეობით, ბანკები უძრავი ქონების შეძენას ხელს უწყობენ დაბალი საპროცენტო განაკვეთებითა და მომგებიანი იპოთეკური სესხებით. ეს იმას ნიშნავს, რომ ინვესტორმა შესაძლოა ბინის ღირებულების თავდაპირველად მხოლოდ 20-30% გადაიხადოს , ხოლო დანარჩენი თანხა ქირის შემოსავლით დაფაროს.
უძრავ ქონებაში თანხის ჩადება ერთ-ერთი ყველაზე უსაფრთხო და მომგებიანი გზაა ფინანსური კეთილდღეობის მისაღწევად. სტატისტიკური მონაცემები აჩვენებს, რომ მისი ფასი გრძელვადიან პერსპექტივაში მუდმივად იზრდება, მაშინ როცა გაქირავება დამატებით შემოსავალს გვაძლევს. კრიზისებისა და პოლიტიკურ არასტაბილურობის პირობებში, უძრავი ქონება ინარჩუნებს მდგრადობას და სანდო აქტივად რჩება.
თუ ეძებთ საინვესტიციო შესაძლებლობას, რომელიც დროთა განმავლობაში მხოლოდ მოგებას მოგიტანთ – უძრავი ქონება თქვენი საუკეთესო არჩევანია!