პირველი ბინა - როგორ შევარჩიოთ საცხოვრებელი სივრცე?
უძრავი ქონების შეძენა ადამიანის ცხოვრებაში სასიხარულო და ამავდროულად საკმაოდ საპასუხისმგებლო მომენტია. რამდენად ამაღელვებელიც არ უნდა იყოს ეს პროცესი, მნიშვნელოვანია კარგად დაფიქრდეთ და წინასწარ გაითვალისწინოთ უამრავი დეტალი. ერთი შეხედვით წვრილმანის გამოტოვებამ და ნაჩქარევმა გადაწყვეტილება სამომავლოდ შესაძლოა დიდი დისკომფორტი შეგიქმნათ. ამიტომ აუცილებლად დააკვირდით ბინის დადებით და უარყოფით მხარეებს რათა თქვენი ცხოვრების სტილზე ორიენტირებული სივრცე შეარჩიოთ.
ამ ბლოგში წარმოგიდგენთ და განვიხილავთ იმ ძირითად ფაქტორებს და კრიტერიუმებ, რის მიხედვითაც უნდა შეარჩიოთ თქვენი პირველი ბინა. მაშ ასე დავიწყოთ:
ადგილმდებარეობა
ადგილმდებარეობის შერჩევა, ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ასპექტია, რადგან ეს არის გარემო, სადაც ყველაზე ხშირად მოგიწევთ დროის გატარება. შესაბამისად უნდა განსაზღვროთ თქვენი პრიორიტეტი. მაგალითად თუ პატარა შვილები გყავთ, მნიშვნელოვანია, რომ საბავშვო ბაღი და სკოლა ახლო მანძილზე მდებარეობდეს. ასევე უნდა გაითვალისწინოთ ახლოსაა თუ არა საცხოვრებელი ბინა თქვენ სამსახურთან, არის თუ არა გარშემო მწვანე სივრცე, რაც მთავარია რამდენად უსაფრთხოა გარემო.
დღეს გარემო უზარმაზარ როლს ასრულებს ჩვენი ყოველდღიური ცხოვრების სტილის გაუმჯობესებას თუ გაუარესებაში. შესაბამისად დღევანდელ დატვირთულ ცხოვრების რიტმში, აუცილებელია ჯანსაღი და მარტივად მისადგომი ადგილი. კარგია, თუ საზოგადოებრივი ტრანსპორტის გაჩერება საცხოვრებელს კორპუსთან მცირე მანძილზე იქნება. ასევე, მნიშვნელოვანია სუპერმარკეტების, აფთიაქებისა და საავადმყოფოების მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებობა.
სართული
საცხოვრებელ კორპუსში ყველა სართულს აქვს თავისი დადებითი და უარყოფითი მხარეები. თუმცა, არსებობს რამდენიმე მთავარი ფაქტორი, რაზეც ყურადღება უნდა გაამახვილოთ:
- თუ კორპუსის ირგვლივ მაღალი სახლებია, მაღალ სართულზე ბინის შერჩევა აზრს კარგავს, რადგან ლამაზი პანორამული ხედი სავარაუდოდ არ გექნებათ;
- ყურადღება გაამახვილეთ ბინის ირგვლივ არსებული ეკოლოგიური მდგომარეობასა და მწვანე სივრცეზე. თუ ახლომახლო გადატვირთული გზები არ არის, ეს სართულის არჩევანში უფრო მეტ თავისუფლებას გაძლევთ;
- კარგი იქნება, თუ დააზუსტებთ ბინის ევაკუაციის გეგმას და წყლის მომარაგების სისტემას.
გარემონტებული თუ გაურემონტებული ბინა
ეს ინდივიდუალური საკითხია, რომელიც მომხმარებელზეა დამოკიდებული. გაურემონტებელი ბინის შეძენას შესაძლებლობა გეძლევათ,სივრცე თქვენი გემოვნებით მოაწყოთ, მაგრამ გაითვალისწინეთ, რომ ახალ შენობაში ლიფტის ამუშავებას გარკვეული დრო სჭირდება, შესაბამისად სარემონტო მასალების და ტვირთის გადაზიდვა დამატებით ხარჯებთან იქნება დაკავშირებული. გარემონტებული ბინის შერჩევისას თქვენ ფაქტობრივად არაფერზე არ გიწევთ ფიქრი და მხოლოდ საცხოვრებლად გადადიხართ. Ამ დროს კი მნიშვნელოვანია საცხოვრებელ სივრცე კარგად შეისწავლოთ, ნახოთ იატაკი, მილები, რადიატორები, ფანჯრები და მასალები, რომ დარწმუნდეთ ყველაფერი ხარისხიანად არის გაკეთებული და მოვლილი.
სარგებელი
უძრავ ქონებაში თანხის დაბანდებისას, სასურველია გათვალისწინოთ თუ რა სარგებელს მოგიტანოთ ბინა. შესაბამისად ჩნდება კითხვა ხომ არ დაეცემა მისი ფასი, შესაძლებელია თუ არა საჭიროების შემთხვევაში მისი მომგებიანად გაქირავება. რამდენად კომფორტული და მიმზიდველი ადგილმდებარეობა აქვს მას. ამ კითხვებზე პასუხის დახმარებით თქვენ არამხოლოდ კარგ საცხოვრებელ სივრცეს, არამედ სწორ სამომავლოდ ინვესტიციას განახორციელებთ.

The first apartment - how to choose a living space
Buying real estate is a joyful and at the same time quite responsible moment in a person's life. No matter how exciting this process is, it is important to think carefully and take into account a lot of details in advance. Missing a seemingly small thing and making a hasty decision may cause you great discomfort in the future. Therefore, be sure to look at the positive and negative sides of the apartment in order to choose a space focused on your lifestyle.
In this blog we present and discuss the main factors and criteria according to which you should choose your first apartment. So let's start:
Location
Choosing a location is one of the most important aspects, because this is the environment where you will spend most of your time. You should define your priority accordingly. For example, if you have small children, it is important that the kindergarten and school are located at a close distance. You should also consider whether the apartment is close to your work, whether there is green space around, and most importantly, how safe the environment is.
Today, the environment plays a huge role in improving or worsening our daily lifestyle. Therefore, in today's busy rhythm of life, a healthy and easily accessible place is necessary. It is good if there is a public transport stop within a short distance from the building. It is also important to have supermarkets, pharmacies and hospitals nearby.
Floor
Every floor in a residential building has its pros and cons. However, there are a few key factors to focus on:
If there are tall buildings around the building, choosing an apartment on a high floor makes no sense, because you probably won't have a nice panoramic view;
Pay attention to the ecological condition and green space around the apartment. If there are no busy roads nearby, this gives you more freedom in choosing the floor;
It would be good if you specify the evacuation plan of the apartment and the water supply system.
Renovated or unrenovated apartment
This is an individual matter that depends on the customer. Buying an unrenovated apartment gives you the opportunity to arrange the space to your taste, but keep in mind that it takes some time to operate the elevator in a new building, therefore the transportation of repair materials and cargo will be associated with additional costs. When choosing a renovated apartment, you actually don't have to think about anything and just move in. At this time, it is important to study the living space well, to see the floor, pipes, radiators, windows and materials to make sure that everything is done with quality and maintained.
Benefits
When investing money in real estate, it is advisable to take into account what benefits the apartment will bring you. Accordingly, the question arises whether its price will fall, whether it is possible to rent it profitably if necessary. How comfortable and attractive location it has. With the help of answering these questions, you will invest not only in a good living space, but also in the right future.